Blog

Blog

Puzzle a pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

puzzle

Puzzle zna chyba każdy

Wielu z nas układanie puzzli kojarzy się z czasami dzieciństwa lub okresem nastoletnim. Czy pamiętasz te chwile skupienia nad nowym zestawem? Tą dziecięcą radość, gdy pod okiem rodziców udało Ci się ułożyć cały obrazek? Puzzle, z jednej strony kojarzące się z niewinnością dziecięcych zabaw stają się źródłem radości i wyzwań. I o ile często łączymy je z dzieciństwem to rzadziej z życiem dorosłym, a to duży błąd. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

To z pozoru nudne zajęcie ma wiele pozytywnych aspektów odnośnie naszej psychiki.

Dzieje się tak, ponieważ przy układaniu puzzli całą uwagę skupiamy właśnie na nich. Pozwala to na tymczasowe wyłączenie się naszej głowy z rozmyślania i analizowania trosk życia codziennego. Takie przerwy dla mózgu są bardzo potrzebne, ponieważ pomagają one oczyścić nasze głowy a także dać możliwość do efektywnej regeneracji.

Wiele badań potwierdza, że układając puzzle m.in.

1. Redukujemy stres

Jest to wynik skierowania naszej uwagi na jedną czynność. Zamiast przetwarzać wiele informacji i bodźców na raz koncentrujemy się tylko na układaniu puzzli, co działa na nasz organizm relaksująco.

2. Wyciszamy nasz umysł

Układanie puzzli mocno ogranicza ilość bodźców jakie do nas docierają oraz jakie w danym momencie analizujemy. Jest to stan porównywany do medytacji, a jak wiadomo medytacja rewelacyjnie wpływa na odpoczynek naszej głowy i wyciszenie umysłu. Podobny efekt możemy uzyskać wykorzystując właśnie puzzle.

3. Poprawiamy koncentrację

Zależnie od ilości puzzli, ich kształtu oraz motywu, możemy mieć do czynienia z łatwiejszym lub trudniejszym zadaniem.  Niemniej, z jakimi puzzlami nie mielibyśmy do czynienia to dopasowywanie poszczególnych elementów wymaga wzmożonej koncentracji. Co może mieć także pozytywne przełożenie w innych aspektach naszego życia odnośnie tej umiejętności.

4. Stymulujemy nasz umysł

Układając puzzle aktywizujemy nasz umysł poprzez analizowanie, poszukiwanie, rozpoznawanie oraz podejmowanie decyzji np. odnośnie próby połączenia ze sobą konkretnych elementów. Taka aktywizacja to coś podobnego na wzór ćwiczeń fizycznych tylko w odniesieniu do naszej głowy. Co należy postrzegać w korzystnym świetle.

5. W przypadku układania puzzli w towarzystwie dodatkowo budujemy zdolności współpracy, komunikacji a także spełniamy nasze potrzeby społeczne

Układanie puzzli w towarzystwie z powodzeniem może dostarczać nam korzyści społecznych a także emocjonalnych. Traktując to jako aktywność towarzyską możemy miło spędzić wspólny czas a do tego czerpać inne korzyści na przykład te wymienione w punktach 1-4.

Zważywszy na profity które wymieniliśmy powyżej, nasz projekt Dziki Stres mocno stawia na układanie puzzli

Wierzymy, że to zajęcie pomaga utrzymać zdrowie i równowagę psychiczną. Do tego sami uwielbiamy układać puzzle i odczuwamy ich zbawienny wpływ na wyciszenie głowy i złapanie chwili oddechu. Dlatego też zachęcamy do sięgania po nie regularnie.

Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny

Dlatego też, ten rodzaj rozrywki nie sprawdzi się u wszystkich. W przypadku gdy w przeszłości próbowaliśmy układać puzzle, ale wywoływało to w nas frustracje, znudzenie a może i nawet rozdrażnienie to powinniśmy poszukać innego zajęcia. Lepiej dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości.

Natomiast jeżeli nie mamy jeszcze pewności czy to zajęcie jest dla nas. A może pamiętamy, że przed laty układanie puzzli nam się podobało, ale od dłuższego czasu nie mieliśmy z nimi styczności, to zachęcamy, aby spróbować. Na początek najlepiej wybrać puzzle o mniejszej ilości elementów, które:

  • pozwolą sprawdzić, czy złapiemy zajawkę,
  • zajmą stosunkowo mało miejsca 
  • a jednocześnie nas nie znudzą zbyt długim czasem układania.

Na start warto wybrać np. 500 elementów. Do tego jakaś fajna grafika wpadająca w nasze gusta i do dzieła. Puzzle w dłoń!

Jeżeli martwisz się czy wygospodarujesz wystarczająco dużo przestrzeni na układanie puzzli to od razu podpowiadamy, że nie ma powodów do zmartwień. Fakt, puzzle to często rozrywka np. na kilka wieczorów. Dlatego w przypadku ograniczonej przestrzeni może być to problematyczne. Na szczęście na rynku dostępne są tak zwane maty do układania puzzli. Przez co swobodnie możemy zwinąć nasze puzzle w trakcie ich układania i ponownie rozwinąć w wybranym przez nas momencie.

W naszym sklepie znajdziesz zarówno puzzle jak i akcesoria. Także śmiało. Wybierz coś dla siebie i UWOLNIJ DZIKI STRES za pomocą puzzli!

0