Blog

Blog

Aromaterapia – sprawdź jak może pomóc w zwalczaniu stresu

aromaterapia

Dzisiaj trochę nietypowo, ale z całą pewnością na dziko! W zasadzie ten wpis mógłby się zaczynać klasycznie, niczym bajka w stylu Andersena czy Braci Grimm „Dawno, dawno temu…” A to dlatego, że zaglądamy do starożytnych cywilizacji i zgłębiamy tajniki aromaterapii, która przez jednych uważana jest za magiczny środek na wszystko, a przez innych wręcz przeciwnie.

Zatem jak wpływa aromaterapia na organizm człowieka? Czy wykorzystanie olejków eterycznych faktycznie ma jakiś sens? I wreszcie… wierzyć, czy nie wierzyć w moc olejów? – oto jest pytanie;)

Trochę historii i faktów

Aromaterapia ma głębokie korzenie historyczne, sięgające starożytnych cywilizacji. Starożytni Chińczycy, Egipcjanie, Grecy, Rzymianie czy Hindusi korzystali z dobrodziejstw olejków eterycznych. Były używane nie tylko w celach leczniczych, ale także w rytuałach religijnych, kosmetykach i terapii psychicznej. Ponadto uznawano je za towar luksusowy, a nawet środek płatniczy. Uważano, że właściwości olejków eterycznych przedłużają czas przydatności do spożycia napoju bogów, czyli… wina.

Dziś aromaterapia jest szeroko stosowana w różnych dziedzinach, od medycyny naturalnej po wellness. Zgodnie z definicją

Aromaterapia- polega na wykorzystaniu materiałów roślinnych oraz aromatycznych olejów roślinnych, w tym również olejków eterycznych w celu poprawy zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego

Olejki eteryczne uzyskiwane są z kwiatów, liści, korzeni, kory i innych części roślin, a następnie są stosowane w różnorodny sposób, takich jak inhalacja, masaż, dodawanie do kąpieli czy tworzenie świec zapachowych.

Aromaterapia to nie tylko subtelne zapachy, ale także podróż przez różnorodne światy roślinne, które oferują niezapomniane doznania zmysłowe. W świecie aromaterapii każdy olejek eteryczny posiada swój unikalny aromat. Dla osoby poddającej się aromaterapii może on oznaczać bogactwo skojarzeń i emocji.

Jednak warto pamiętać, że jeden olejek eteryczny, tak jak na przykład lawenda, może zaoferować różne niuanse zapachowe, w zależności od:

  • jego pochodzenia geograficznego 
  • metody ekstrakcji
  • części rośliny z jakiej uzyskano olejek
  • rodzaju i dbałości uprawy danej rośliny
  • czystości i jakości produktu końcowego

Dlatego też ważne jest aby szukać sprawdzonych produktów wysokiej jakości, które zapewnią nam odpowiednie doznania oraz korzyści.

Czy warto spróbować?

Mimo, że istnieje wiele przesłanek na temat pozytywnego wpływu aromaterapii to należy pamiętać, że nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby fakt leczenia lub zapobiegania chorobom poprzez stosowanie aromaterapii. Od wielu lat prowadzonych jest wiele badań naukowych, które w większości są słabej jakości metodologicznej, przez co nie mogą być rzetelnym źródłem potwierdzającym lub zaprzeczającym działaniu aromaterapii w różnych aspektach leczniczych.

Istnieją za to badania, które potwierdzają, że olejki eteryczne wykazują aktywność przeciwwirusową, przeciwbakteryjną, przeciwgrzybiczą, a nawet przeciwpasożytniczą. A to jest już całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że człowiek tworzy pewną całość zbudowaną z umysłu, ciała, duszy oraz emocji, które są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Dlatego też znajdując potwierdzenie w nauce, że przykładowo dany olejek ma właściwości przeciwbakteryjne możemy śmiało założyć, że jego ukierunkowanie przeciwbakteryjne może nieść za sobą szereg innych pozytywnych następstw dla naszego organizmu.

Relaks pod kontrolą – naukowa analiza olejków eterycznych

Polscy naukowcy z Łodzi wybrali kilka popularnych olejków eterycznych, które zgodnie z deklaracjami producentów posiadają właściwości relaksacyjne, a następnie wykonali analizę lotnych składników.

Pod lupę wzięto 6 preparatów, którym przypisywane są funkcje antystresowe. Naukowcy wykonali analizę jakościową wykorzystując technikę chromatografii gazowej ze spektrometrią mas (są to podstawowe testy pozwalające na określenie poszczególnych składników oraz jakości danego oleju) , tym samym mogli oznaczyć w badanych próbkach substancje główne oraz śladowe. Następnie składniki zostały porównane z dostępnymi danymi w piśmiennictwie.

Do badań zostały wybrane następujące olejki:

  • lawendowy (Oleum Lavandulae), który pozyskiwany jest ze świeżych roślin lawendy, ma postać bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy o słodkawym, ziołowo-kwiatowym zapachu. W składzie olejku wyróżnia się około 150 składników aktywnych, przez co jego skuteczność jest bardzo wysoka i doceniana. Wykorzystywany jest w łagodzeniu stanów depresyjnych, zaburzeniach snu czy niepokoju.
  • melisowy (Oleum Melissae ofcinalis), który jest pozyskiwany z ziela melisy lekarskiej. Szeroko znane i popularne działanie uspokajające olejku jest wykorzystywane w terapiach łagodzenia stresu, odprężających.
  • pomarańczowy (Oleum Citrus dulcis), który otrzymywany jest z owoców drzewa pomarańczowego. Wykazuje działanie łagodzące nadmierną nerwowość, a także wzmacnia pozytywne myślenie, przez co jest popularnym olejkiem stosowanym w przypadku leczenie depresji, bezsenności czy stanów lękowych.
  • sandałowy zachodnioindyjski (Oleum Amyris balsamifera) posiadający charakterystyczny balsamiczny zapach, wykazuje właściwości odprężające i relaksacyjne.
  • bergamotowy (Oleum Bergamottae), który otrzymywany jest z owoców drzewa bergamotowego. Jego bogaty skład chemiczny pozwala na wykorzystanie olejku w różnych schorzeniach, w tym łagodzenia napięcia nerwowego, stresu, stanów depresji, emocji, melancholii.

Na podstawie przeprowadzonych badań wysunięto wnioski, w których stwierdzono, że główne składniki olejków eterycznych wykazują niską toksyczność ostrą, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane zgodnie z zaleceniami producentów.

Jednak stosując olejki eteryczne należy pamiętać o możliwości wystąpienia działania alergizującego w przypadku osób uczulonych na którykolwiek ze składników oraz potencjalnym działaniu synergistycznym. Ponadto na podstawie przeprowadzonych badań oraz dostępnego piśmiennictwa, naukowcy sugerują, iż działanie relaksacyjne badanych substancji związane jest z mechanizmem hamowania neuroprzekaźnictwa glutaminergicznego (główny układ pobudzający mózgu związany m.in. z regulacją układu nagrody i powstawania uzależnień).

Wprowadź aromaterapię do swojego domu

Podsumowując: mimo iż nie mamy czystych dowodów naukowych na skuteczne działanie aromaterapii przy redukcji stresu, to wprowadzenie jej do codziennego życia może być prostym, naturalnym krokiem w kierunku poprawy zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Dlatego też warto spróbować wybierając odpowiedni aromat który nas ukoi, zrelaksuje i odpręży.

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, to na start polecamy świece sojowe z olejkami eterycznymi, które możesz kupić u nas w sklepie. Pozwolą one na rozpoczęcie przygody z aromaterapią a oprócz doznań zapachowych dostarczą także efektów estetycznych dzięki naturalnemu płomieniowi i przyjemnemu rozświetleniu jakie niesie ze sobą.

Źródła badań: https://ppm.imp.lodz.pl/info/article/IMP08fdac0f8df84f69b90e3d2b178263d2/Publication%2B%25E2%2580%2593%2BAnaliza%2Blotnych%2Bsk%25C5%2582adnik%25C3%25B3w%2Bwybranych%2Bolejk%25C3%25B3w%2Beterycznych%2Bo%2Bw%25C5%2582a%25C5%259Bciwo%25C5%259Bciach%2Brelaksacyjnych%2B%25E2%2580%2593%2BNofer%2BInstitute%2Bof%2BOccupational%2BMedicine?r=publication&ps=20&tab=&lang=en

https://www.termedia.pl/Artykul-pogladowy-Znaczenie-ukladu-glutaminergicznego-w-patogenezie-i-leczeniu-zespolu-obsesyjno-kompulsyjnego,46,17394,1,0.html
0